Radyatör Bakımı ve Temizliği

sevgiozdil tarafından 10.10.2012 tarihinde gönderildi

Hava sıcaklıklarının düşmeye başladığı şu günlerde kombi bakımlarından sonra sıra radyatör bakımına ve temizliğine geldi. Çünkü temizliği yapılmayan radyatörler %30′a kadar enerji kayıplarına sebep oluyor.

 

Radyatörler kadar kombi ve kalorifer borularının temizliği de önemli. Cihazlardaki su devir daim yaparken aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Tesisatta ki su, temasta bulunduğu bölümleri (petekler, vanalar, contalar, cihazın içindeki metal ve plastik parçalar) aşındırarak kopardığı kireç, pas, çamur gibi yabancı maddeleri de önüne alarak aşındırıcı bir etki yaratmaktadır.

 

 

 

Bu gibi etkenlerden dolayı paslanma ve çamurlaşma gün geçtikçe artar ve kombinizde arızalar, peteklerden su damlatmalar, kombiden ve tesisattan sesler gelmesi gibi sorunlar baş gösterir.

 

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de suyun yapısında bulunan kireç suyun çabuk ısınıp çabuk soğumasından ötürü ayrışınca tesisattaki problemler iyice artar. Tesisatın içindeki bu gibi tıkanıklıklar su devir daiminin zayıflamasıyla bazı peteklere ısıyı ulaştıramaz, bazı petekler az ısınır ya da peteklerin yarısı sıcak diğer yarısı ise soğuk kalır. Aynı zamanda da peteğin iç kısmında sudaki kireçten dolayı oluşan tabaka izolasyon etkisi yaratarak ısı transferlerini azaltır. İşte tüm bunlar faturaları kabartıp, ısınma maliyetlerini arttıran etmenlerdir.

 

Unutulmaması gereken önemli bir nokta da, petekleri tek tek söküp saf suyla yıkamak asla bir çözüm yolu değildir. Aynı zamanda tesisatın içinde bulunan suyun sürekli yenilenmesi de problemlere sebep olur. Çünkü; su, içinde barındırmış olduğu kireci her ısınıp soğumasında bırakır. Böylece her su takviyesi bir yerde kireç takviyesi demektir.

 

Tavsiyemiz ise; temizlik işleminin makine ve radyatör temizleme kimyasalı ile birlikte yapılmasıdır. Makine, tesisatınıza bağlanıp kırk beş elli dakika kadar su sirkülasyon yapılmalıdır. Böylece tesisatınızın ve peteklerinizin içindeki  korozyon ve kireç kalıntıları gibi radyatörünüzün tıkanmasına sebebiyet veren yabancı maddelerden arındırılmış olur. Temizlik işlerinden sonra tesisatın tekrar su ile doldurulup, sistem için mutlaka yapılması gereken koruma kimyasalı tesisata ilave edilmeli ve kombi ortalama beş dakika kadar çalıştırılmalıdır. Bu arada peteklerin havasınında alınmasını unutmayın.

 

İşte bakımları ve temizliği yapılmış kombimiz petekleriyle o soğuk kış günlerinde bizi ısıtmak için hazır.
Aradığınız doğru ustayı ise ustaiste.com adresimizde rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kombi Bakımı başlıklı makalemizde kombi, kombi ayarları ve kombi baca temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , , , , , , , , , ,
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>