Yeni Nesil Duvar Kağıtları

sevgiozdil tarafından 30.10.2012 tarihinde gönderildi

Çocukluğumuzda anneannelerimizin, babaannelerimizin evlerinde gördüğümüz duvar kağıtları biraz daha modernleşerek geri döndü. Eskiden sadece tek düze rengi ve çiçek desenleri olan duvar kağıtları artık çeşit çeşit renk ve desenlere hatta kabartmalara büründü.

 

 

Günümüz teknolojisinden nasibini alan bu duvar kağıtları artık sadece salon ve yatak odalarında değil, banyo ve mutfaklarda da mimarların özel tercihi haline geldi. Önceleri banyo ve mutfaklar da sadece fayans kullanılırdı. Şimdilerde ise yıkanabilir, rahatça silinebilir, güneşten ve sudan etkilenmeyen, fayanslar kadar sağlam winyl (vinil) esaslı duvar kağıtları tercih ediliyor.

 

 

 

Duvar kağıtları artık eskidiği için ya da silinmekten renkleri bozuldu için değil kullanılan dekorasyondan sıkıldıkça değiştiriliyor. Komple bir evin duvarlarının boyasını yaptırmak yerine kağıt kaplatıp uzun süre kullanmak maliyet açısından boya ile hemen hemen aynı rakamlara denk geliyor. Duvar kağıdında fiyatı arttıran şey yapacağınız seçim. Yerli üretim 50cm eni, 10m boyundaki winyl kağıtlarının topu 5tl ile 20tl arasında değişkenlik gösterirken, aynı boyutlarda ithal duvar kağıtlarının topu 15 ile 50 euro arasında değişiyor.

 

 

Duvar kağıdı çeşitlerine bakacak olursak; winyl esanlı olanlar suya ve güneş ışığına oldukça dayanıklı ve mat, tekstil, kabartmalı türleri ile en çok tercih edilen tür oluyor. Simplex yani kağıt esaslı olanlar ise ucuz ancak ucuz olduğu kadar diğerleri arasında en dayanıksız duvar kağıdıdır. Kendi zevkinize ve dekorasyonunuza göre su bazlı boya boyayabileceğiniz paint white (boyanabilir beyaz) duvar kağıtları ise problemli olan tavanları ve duvarları kapatmak için rahatlıkla kullanılabilir. Tekstil duvar kağıtları ise desen ve görünümleriyle görme ve dokunma duyunuza hitap eder. Akustik özelliği ile de ayrıca tercih edilir. Bir de natural hasır liflerinden üretilen duvar kağıtları vardır. Bu doğal kağıtlar üretiminde kullanılan malzemesinden dolayı ek yerleri belli olduğu için uygulanması ve temizlenmesi özel itina gerektiren duvar kağıdıdır.

 

Duvar kağıdının döşenmesinde en önemli nokta ise işin ustasını bulmakta yatar. Duvar kağıdı ustası seçmiş olduğunuz kağıdın özelliğini ve uygulanma biçimini iyi bilmelidir. İşinde uzman olmayan kişilere yaptırılan duvar kağıdı uygulaması, en kaliteli kağıdı seçilmiş olsanız bile kötü sonuçlar doğurabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan ustaiste.com İstanbul Yollarında başlıklı makalemizde minibüs reklamları, ustaiste.com ve ustaiste.com reklam hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , ,
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>