Alçı ve Kartonpiyer İşleri

sevgiozdil tarafından 01.11.2012 tarihinde gönderildi

Kartonpiyer, yaşadığımız mekanlarda estetik ve dekoratif olduğu kadar görselliği de arttıran bir uygulamadır. Kartonpiyer 90′lı yıllarda gözde olmuş ancak çok pahalı olduğu için kullanım alanları devlet daireleri, villalar, köşkler ve ofislerle sınırlı kalmıştır. Günümüzde ise her evde ve işlerinde rahatlıkla görmeye alıştığımız bir dekor halini almıştır.

 

 

Alçı kartonpiyerler, daha önceden hazırlanmış çeşitli desenler içeren kalıplara, elyaf, su ve alçının dökülmesiyle elde edilen bir malzemedir. Bu karışımın içinde bulunan elyaf kartonpiyerin sağlamlığını arttıran malzemedir. Elde edilen bu kartonpiyerler çoğunlukla tavan süslemesinde, asma tavan uygulamasında ve duvarların birleşim yerlerinde uygulanmaktadır. Hazırlanan bu kartonpiyerlerin modern ve klasik birçok modeli bulunmaktadır.

 

Alçı kartonpiyerin yanı sıra gelişen teknoloji ile stropiyer (köpük) hazır kabartma desenlileri de mevcuttur. Hem uygulama süresi kısa hem de açıya nazaran daha ekonomiklerdir. Uygulaması kolay olduğu kadar uygulama sırasında pisliği de azdır. Görünüm olarak da alçı kartonpiyerleri artmayacak kadar güzeldirler.

 

 

Alçı ise hem hazırlanması hem de kıvamının tutturulması diğer uygulamalara göre daha çok emek harcatan bir iştir. Ancak bu zahmetine rağmen büyük çapta yarık ve deliklerin doldurularak tamirinin yapılmasında daha ekonomik bir çözümdür. Alçının suya ve neme dayanıklılığı yoktur. Bu sebepten dış mekan kullanımlarına ve tamirlerine uygun değildir. Kullanılacak yüzeye göre saten alçı, sıva alçısı ya da tamir alçısı kullanılabilir.

 

Saten alçı diğerlerine göre daha ince bir alçı türü olduğundan dolayı, pürüzsüz bir zemin elde edilmek istendiğinde yapılan son kat alçısıdır. Küçük çaptaki delik ve çatlaklar için bu alçı rahatlıkla kullanılabilir. Alçı su ile hazırlanır ve mama kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Mama kıvamına gelen bu alçı karışımı spatula yardımıyla iyice yoğurularak kullanıma hazır hale getirilir. Spatula yardımıyla tamiri yapılacak yüzeye bastırılarak sürülür.

 

 

 

Alçı ve kartonpiyer işi uzman kişiler tarafından yapılmalı ki uzun ömürlü olsun. Kartonpiyer ustası ve alçı ustası kullandığı malzemenin gereklerini iyi bilmeli ki yaptıkları işler başarılı olsun. Çünkü her iki işte bir sanat işidir.

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Nesil Duvar Kağıtları başlıklı makalemizde boyanabilir duvar kağıtları, duvar kağıdı çeşitleri ve Duvar kağıdı ustası hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , , ,
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>