Duvardan Duvara Halı Döşemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

sevgiozdil tarafından 13.11.2012 tarihinde gönderildi

Zemine duvardan duvara halı döşetmeye karar verdiyseniz mutlaka işinde uzman bir döşemeciye yaptırmalısınız. Çünkü; duvardan duvara halı döşemenin ince ayrıntıları vardır.
Seçmiş olduğunuz halının diğer ruloları ile aynı seri numarasına ve renk hassasiyetine sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kaplanacak zemine halı ruloları taşınırken kesinlikle katlanmamalıdır. Zemin iyi bir şekilde temizlenmeli, rutubetli ve kimyasal ilaç kalıntıları olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü; rutubet ve kimyasal kalıntılar halının çekmesine, bir müddet sonra kokmasına ve ipliklerin aşınmasına sebebiyet verir. Döşeme yapan usta iyi gözlenmeli ki ileride doğması muhtemel sorunlar olmasın.

 

Döşeme sırasında dikkat edilecek bir kaç hususa değinmek gerekirse;

 

– Öncelikle halı kaplanacak olan zeminin ölçüsü iyi alınmalıdır.
– Alınan ölçüye göre halı kesilirken yaklaşık on santim kadar fazlalık bırakarak kesilmelidir.
– Döşeme yapılacak halının altına öncelikle bir halı alt malzemesi döşenmelidir.
– Döşenecek olan halı rulosu bir gün önceden açılmalı. Açılmayan halılar döşeme sırasında katlanarak problem yaratabilir.
– Zemine halıyı yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcının mümkün olduğunca sağlığa zararsız olanlardan seçilmelidir.
– Parça birleştirme yerlerinde halı modelleri ve desenleri birbirini tamamlayacak şekilde birleştirilerek yapıştırılımış olmasına dikkat edilmelidir.
– Halı döşenirken kullanılan gerdirme aleti ile fazla gerdirilmemelidir. Fazla gerdirilerek döşenen halılar ek yerlerinden ve duvar kenarlarından açılma yapabilir.
– Halı yapıştırılırken kenarlardaki süpürgelikler sökülmeli, kaplama işlemi bittikten sonra da süpürgelikler tekrar yerlerine monte edilmelidir.
– Kapı girişlerine çıtalar konularak halıya takılmalar önlenmelidir.
– Yerden ısıtmalı zeminlerde döşemeler keçeli gerdirme denilen yöntemle yapılmalı.

 

Bunun gibi belirgin kurallar çerçevesinde döşenen ev halıları daha uzun ömürlü kullanılabilir. Döşemeyi yapacak olan döşeme ustası titiz çalışmalı ki bir kaç yıl sonra halılar yapışkanlığını kaybetmesin. Sizlerde ustanızı takip ederek işini ne kadar doğru yaptığını ve neleri eksik yaptığını tespit edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evden Eve Nakliyat başlıklı makalemizde ev taşıma nakliyat, evden eve nakliyat firmalrına nasıl ulaşılır ve evden eve nakliye firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , , , , , , , , , ,
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>