Parke Döşemesinde Altın Kurallar

sevgiozdil tarafından 14.11.2012 tarihinde gönderildi

Zemin döşemesinde parke kullanmayı düşünüyorsanız eğer tecrübeli bir parke döşeme ustası tercih etmelisiniz. Parke döşemenin birkaç altın kuralından bahsedecek olursak eğer;

 

Parkeleri döşemeye başlamadan önce, zeminden rutubet alma ihtimalini ortadan kaldırmak için öncelikle zemine alüminyum folyo veya rutubet almayı engelleyecek bir zemin döşeme ile tamamen kaplanmalıdır. Folyonun birleştirme yerleri de birbirine itina ile bantlanmalıdır ki aralarından sızma olmasın. Duvar kenarlarında varsa süpürgelikler sökülmelidir. Yeni nesil parkeler birbirlerine geçme kilidi olduğu için artık tutkal ya da yapıştırıcılara gerek duyulmamaktadır. Döşemeye duvar kenarından başlanır ve dişi taraf ön cepheye bakacak şekilde parke parçaları birleştirilir. Duvar kenarına konulan parçalarda, duvardan on beş yirmi milimetre kadar boşluk bırakılarak yerleştirilmesi önemlidir. İleri ki dönemlerde yaşanması muhtemel genleşmeler olacağından dolayı bu boşluklar bırakılmazsa parkeler de şişmeler görülür. Bırakılan bu boşluklara kamalar yerleştirilir ve malzeme ile duvar arasındaki boşluk dengelenmiş olur.

 

Parke döşemesi yapan ustanın unutmaması gereken en önemli hususlardan bir tanesi de sıkıştırma işlemidir. Sıkıştırma işlemi çekiçle asla yapılmamalıdır. Bu durum parkeye zarar verir. Sıkıştırma işlemi ölçülere uygun polyamit takoz yardımı ile yapılmalıdır. Kitlenme işlemi için takoz çok fazla vurulmamalı, birkaç vuruş yeterlidir. Vurma işleminden sonra parçaların birbirine olan kilitlenme düzgünlüğü kontrol edilmelidir. Burada bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da şunlardır; kapı kasaları, kalorifer boruları, duvarlar ve diğer tüm sabit döşemeler arasında genleşme mesafesinin bırakılmasıdır.

 
Biten döşemeden sonra geriye sadece süpürgeliklerin montajı kalıyor. Parke zemine uygulanacak olan süpürgelik seçimi klipsli olursa daha avantajlı olur. Klipsli süpürgelikler takma-çıkma özelliğinden dolayı daha sonra döşenecek olan kablolar için uygun bir saklanma yeri sağlar. Aynı zamanda boya yapılması gerektiğinde de sökülerek hiçbir zayiata sebep olmadan yeniden yerine takılır.

 

Parke döşemede son olarak geçiş profillerinin montajı gerçekleştirilir. Profiller zeminin şekline uygun olarak seçilmelidir. Profil kesiminin döşenmiş parke üzerinde yapılmaması gerekir. Çünkü profil kesme işlemi sırasında oluşabilecek bir aksaklık nedeni ile montajı tamamlanmış olan parke zarar görebilir. Her iş bittikten sonra usta etraftaki atıkları döşemenin üzerinden toplamalı ve hiçbir artık kalmayacak şekilde iyice süpürmelidir.

Bir önceki yazımız olan Duvardan Duvara Halı Döşemede Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Döşeme sırasında dikkat edilecek şeyler, döşeme ustası ve Döşeme yapan usta hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , , , , , ,
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>