İç Dekorasyonda Doğal Taş Kullanımı

sevgiozdil tarafından 22.11.2012 tarihinde gönderildi

Doğal taş firmaları, dekoratif uygulamalarla iç mekanlara ve dış mekanlara farklı ve estetik bir doku kazandırır. Mimari de ise son yıllarda en çok doğal granit, doğal mermer ve doğal traverten tercih edilmektedir. Bu taşlar orijinal olarak büyük boyutlu olduğu için, küçük ebatlarda kesilerek file üzerine yapıştırma tekniği ile pek çok desen yaratma alternatifi sunar.

 

 

Günümüzde dış mekan taş kaplamalar mimaride yapıları dış kuvvetlerden korumak, yapının içindeki sıcaklığı korumak, düzenli bakım istememesi, dayanıklı, doğal ve estetik görünmesi sebebiyle inşaat sektöründe talebin oldukça arttığı bir uygulamadır. İç mekanlar da ise mozaik son zamanlarda en çok tercih edilen kaplamadır. Mozaiğin ham maddesi olan traverten ve mermer tamamen doğal bir malzemedir. İçeriğinde hiçbir kimyasalı barındırmadığı için de iç mekan dekorasyonunda ayrıca tercih edilen bir kaplamadır. Ekstra bir bakım gerektirmemesi, donma-çözünme etkilerine karşı dayanıklı olması, renklerinin solmaması, her türlü iklimde rahatça kullanılması sebebiyle de uzun yıllar sağlamlığını korur. Mozaikte kaliteli tasarımlar, özenli işçilik ile üretilen ürünler estetiği yakalama konusunda oldukça başarılıdır. Birbirinden farklı renk ve desen yelpazesi ile tek düze duvarlardan ferah ve sıcak mekanlar elde etme olanağı sunar.

 

Doğal taşların kullanım alanı oteller, ofisler, villalar, apartmanlar, hamamlar gibi sosyal tesisler vb. mekanlarda rahatlıkla kullanılmaktadır. İç ve dış mekanlarında, ıslak ve kuru zeminlerde ve duvar kaplamaların da tercih edilmektedir. Ancak su emme özelliği olan travertenler kuru mekanlar için, mermer ve granit taşlar ise hem kuru hem de ıslak mekanlar için daha ideal bir kullanım ortamı sağlar.

 

 

Bir önceki yazımız olan Banyo Tadilatı ve Dekorasyon Önerileri başlıklı makalemizde banyo fayansları, banyo radyatörü ve Banyo Tadilatı ve Dekorasyon Önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , , , , , , , ,
 

İç Dekorasyonda Doğal Taş Kullanımı için 2 cevap

  1. Referans blsm der ki:

    Bu yararlı paylaşım için teşekkürler.

  2. sedat der ki:

    Gerçekten iç dekarasyon bu sene moda oldu aşırı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>