Yangın Yalıtımı

sevgiozdil tarafından 22.02.2013 tarihinde gönderildi

yangın yalımı nasıl yapılırYangın mal ve can kaybına neden olan en tehlikeli afetlerden biridir. Yangına karşı alınabilecek önlemler arasında pek sık tercih edilmeyen önlemlerden biride yangın yalıtımı yaptırmaktır. Hayati bir önem taşıyan yangın yalıtımı ev ve iş yerinde can güvenliğini sağlamada oldukça önemli bir yer tutar. Yangınlara karşı yapılacak olan yangın yalıtımı, yangın anında yangından etkilenmeden güvenli kaçış olanağı sağlar.

 

 

 

Peki yangın yalıtımı nasıl yapılır, yangın yalıtımı malzemeleri nelerdir, yangın yalıtımında kullanılan malzemeler ve yangın yalıtımı yönetmeliği nedir?

 

 

Yangın yalıtımı; yangının can güvenliğini tehlikeye atan zarar verici etkilerini sınırlandıran ve yangın yalıtım malzemeleri ile yapılan güvenli dışarıya kaçış bölümlerinin oluşmasını sağlamayı amaçlar. Özellikle büyük iş yerlerinde, çok nüfuslu ofislerde yangın merdivenine en kısa ve en korunaklı yerlere yapılan yangın yalıtımı yönetmelikler gereği de zorunludur. Yurtlarda da aynı şekilde uygulanması gereken yasal zorunluluğu vardır.

 

 

yangın yalıtımı malzemeleriYangın yalıtımı kullanılarak oluşturulan bölümlerin duvarlarına, tavanına, zemin döşemesine yangın yalıtımı malzemesi döşenerek bu kısımlara yangının ve zehirli dumanın ulaşması engellenir. Ayrıca bu yalıtımlı bölümlerde bulunan kapı ve pencerelerin de belirli bir ısı ve sıcaklığa (yangın dayanım) dayanma özellikleri olması gerekir. İş yerleri ve evlerin bulunduğu binaların, yangının başlangıç anından yangının söndürmesi anına kadar geçen sürede binanın yıkılmadan ayakta kalması için taşıyıcı kısımlara ve dışarıdan yangının sıçramaması için bina çatı ve bina yan cephelerine yangın yalıtımı yapılması şarttır. Kazan dairesi gibi yerlerin duvarlarına, duman gazlarının ve ısının yayılmamasını engellemek amacı ile hava kanallarına ve tesisat borularının geçtiği yerlere yangın yalıtımı yapılmalıdır.

 

 

Yangın yalıtımı, binanın proje aşamasında başlar. Öncelikle bina içerisinde bulunan yanıcı malzemelerin özellikleri ve miktarına göre yangın güvenliğine ilişkin önlemler listelenir. Bina içerisinde bulunan ve bulunabilecek insan sayısına göre ve yapılacak olan binanın kullanım amacına göre bir risk değerlendirmesi yapılır. Bu risk değerlendirmesi sonucunda bina duvarlarının, bina tavan ve zemin döşemelerinin yangına dayanıklılık süreleri hesaplanır.

 

yangın yalıtımı nasıl yapılırYangın yalıtımı yapılırken kullanılan malzemeler; yanmaz ve ısı geçişine yüksek direnç gösteren cam yünü, taş yünü, alçı levhalar, perlit, vermükülit gibi özel yangın malzemeleri kullanılır. Kullanılan bu yangın malzemeleri; binanın duvarlarına, binanın tavanlarına, binanın zemin döşemelerine ve binanın havalandırma kanallarına sabitlenir. Bina iç tesisatlarının ve dış tesisatlarının yan duvarları, zemin döşemeleri ve oda tavanlarını deldiği yerlerde ısı ile genleşen özel mastikler kullanılarak alev ve dumanın bina içinde yayılması bu şekilde engellenir. Yangından kaçmak için kullanılacak olan koridorlarda özel malzemeden üretilmiş yangına dayanıklı kapı ve cam fitilleri kullanılmalıdır.

Sizde iş yeriniz ve eviniz için bina yangın yalıtımı yaptırmak istiyorsanız ustaiste.com adresinden yalıtım ustası ve yalıtım yapan iş yerlerine iş talebinde bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Antika Mobilya Tamiri başlıklı makalemizde antika eşya bakımı, antika eşya restorasyonu ve antika eşya tamiri hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , , , , , ,
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>