Şömine Nasıl Kullanılır?

sevgiozdil tarafından 11.09.2013 tarihinde gönderildi

şömine yapımı

 

 

İç mekanlarda estetik görünümle adeta özdeşleşmiş bir yapı olan ve mekanlara ayrı bir hava katabilme özelliğine sahip olan şömineler bu güzel özelliklerinin yanında birçok kişi tarafından kullanımı ve bakımı zor sistemler olarak bilinmektedir. Özellikle güvenlik ve temizlik konusunda birçok şüphe taşıyan bu sistemler sağlıklı şekilde kullanıldığında önemli değerlere sahiptir ve gayet faydalı bir şekilde yararlanılır.

Şöminenizi yakarken dikkat etmeniz gereken şey içerideki ızgaranın altında bulunan hava borusunun içerideki soğuk havanın bir kısmını çekerek ızgara haznesine vermesi gerektiğidir. Dolayısı ile şöminenizi yakarken odunları bu haznenin üstüne koymanız önemlidir. Sağlıklı bir şekilde şömine yakmak için gazete ve tahta parçacıkları buraya konulur ve odunlar oksijeni rahat en rahat alabileceği düzenek olan çadır şeklinde dizilerek yakılmaya hazır hale getirilir. Yatay olarak dizerseniz oksijen almasını engelleyebilir böylece odunların tutuşmasını engel olunur.

 

Kurallara uygun şekilde yakıldığında bir problem yaşanmayacak olan şömineler bulunduğu ortamı kolayca ve uzun süreli ısıtır. Evinizin her odasında şömine sistemi kolaylık kullanılır. Şömine sistemlerinde önemli bir noktada bacanın nereden geçtiğidir. Baca sistemlerinden sonra ısının nasıl yayılacağı düşünülmelidir. Isı düşünüldüğünde alt katlar öncelik taşır. İstenirse çocuk odasında bile kullanılabilir ancak koruyucu cam çocuğun elini sokmasına izin vermeyecek olsa da canını acıtabilir. O yüzden bu tehlikeyi de göz önünde bulundurularak çocuk odalarında kullanılmaması ya da çok iyi tedbirler alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Klimalı Ortamlara Dikkat başlıklı makalemizde klima kalp krizini tetikliyor, klimalı ortamda çalışmak ve klimalı ortamda uyumak hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , , , ,
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>