Okul ve Hastane Gibi Yerlerde Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

sevgiozdil tarafından 27.09.2013 tarihinde gönderildi

ses izolasyonu

Gelişen teknolojiyle birlikte bina yapı elemanları da oldukça hafiflemiştir. Yapı malzemelerinin hafiflemesi sonucunda ise bina içine dışarıdan  giren gürültü sorunları ortaya çıkmıştır. Bu sebeple yapı elemanlarının ses frenkansı karşısındaki davranışlarını iyi bilmek, sonradan meydana gelecek ve masraflı, telafisi zor durumlarda kalmayı önleyebilir.

 

Ses yalıtımı nedir?

Yapı elemanları vasıtasıyla iletilen bu seslerin miktarlarını azaltmak için alınan önlemlere “Ses Yalıtımı” denir. Ses yalıtımı; bulunulan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korumayı amaçlar. Aynı zamanda ses yalıtımı gürültülü, yüksek sesli alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan uygulamalardır.

 

Gürültünün zararları nedir?

Gürültünün insan üzerinde psikolojik ve fizyolojik pek çok zararı bulunmaktadır. Gürültü, hastalıklara yol açan stresin en önemli nedenlerinden biridir. Gürültünün neden olduğu hastalıkları kısaca şöyle sıralayabiliriz:
Sinirlilik, algılama güçlüğü, iş veriminde düşüş, uykusuzluk, dolaşım sistemi bozuklukları, çeşitli vücut salgılarında anormallik, kalıcı işitme kayıpları, hamile bayanlarda erken doğum ve düşük riskine sebep olmaktadır. İnsan gürültüyü zamanla kanıksamış olsa bile zararları artarak devam edecektir. Üstelik gürültü sonucu oluşan işitme kayıplarının ilaçla veya cerrahi bir müdahale ile tedavisi bulunmamaktadır. Özellikle uzun süre ve devamlı olarak yüksek gürültüye maruz kalanlarda kalıcı işitme kayıpları (sağırlık) oluşmaktadır. Ayrıca fabrika gibi endüstriyel tesislerde çalışanların verimi düşmekte, dikkatlerinin dağılması sonucunda iş kazaları da meydana gelmektedir.

 

Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlar konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri vb. yaşam alanlarının bütünüdür.
Çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlar ise; jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb. yerlerdir.
Kullanım koşulu sese bağlı alanlarda sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb. gibi mekanlarda kesinlikle ses yalıtımı yapılmalıdır.

 

Ses yalıtımı nasıl yapılır?

Yeni yapılacak olan binalar planlarken ses yalıtımı kesinlikle dikkate alınmalıdır. Ayrıca yapıların duvar, döşeme, tavan, cam ve doğrama gibi elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler özenle seçilerek kullanılmalıdır. Ses yalıtım malzemesi kullanılarak alt ve üst kattaki seslerinin geçişi ile komşu duvarlardan gelecek olan sesler de engellenmiş olur.

Yapılmış, kullanılmakta olan binalarda ses yalıtımı nasıl yapılır?

Bina içindeki bölme elemanların yalıtımı için neler yapılır?

 

Yapı elemanlarının yoğunluğunu arttırmak.
Çift tabakalı duvar uygulaması yapmak.
Cam alanlarında çift cam, lamine cam uygulaması yapmak.
Kalın, ağır ve boşluksuz kapılar kullanmak. Kullanılamıyorsa önlem almak.
Duvarları delerek geçen havalandırma kanallarından, borulardan ve etrafındaki boşluklarda ses sızıntısını önlemek.
Darbe sesine karşı yüzer döşeme uygulamaları yapmak; neopren,polietilen, taş yünü döşeme detayları, esnek tespitli asma tavan uygulamak doğru olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan İzolasyon Isı Yalıtımı başlıklı makalemizde ısı izolasyonu, Isı yalıtımı için kullanılan malzemeler ve ısı yalıtımı izolasyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , , , , , ,
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>