Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

sevgiozdil tarafından 07.11.2013 tarihinde gönderildi

ısı yalıtım malzemeleri uygun fiyatYenilenemeyen enerji fiyatlarına en çok para ödeyen bir ülkede yaşadığımızın hepimiz farkındayız. Bu pahalı enerji kullanımına sahip ülkemizde elektrik, benzin ve doğal gaz fiyatları çok yüksek rakamlar olduğundan bir çok insan gitgide bu faturalarla mücadele edebilmek için lambaları söndürüyor veya yeteri kadar ısınamıyor. Binalarda ısı yalıtımı ve önemi gün geçtikçe artan bir faktördür. Isı yalıtımına, ortamlar arası ısı geçişini engellemek de diyebiliriz. Isı yalıtımı işi, yalıtım ustası olan kişiler tarafından uygun malzemeler kullanarak yapılır. Aslında iki tabaka arasında durgun havayı hapseden bu hava tabakası yalıtım malzemesi etkisi yapar. Burada amaç da ısı alışverişi sırasında durgun havayı korumaktır. Yapılan araştırmalarda evde kullanılan enerji masraflarının %50 – %70′i arası bir miktarı ısıtma ve soğutma sistemlerine gitmekte. Eğer yaşadığınız mekan yapılırken ısı yalıtımı hesap edilerek inşa edilmediyse ve uygun malzemeler kullanılmadıysa; günümüzün şartlarında bu konuyla ilgili yaşam alanınıza bir müdahale yapmanız gerekmektedir. Yetersiz yapılmış bir ısı yalıtımı ailenize tahmin ettiğinizden daha fazla para ve konfor kaybı olarak geri döner.

 

Yaşanılan mekanlarda ısı yalıtımı eksik ve yetersiz olan evler genellikle eski yıllarda yapılmış olanlardır. Bunun nedeni geçmiş yıllarda yapılan evlerin zamanında ısınma masraflarının az, soğutma cihazlarının tavan havalandırmasından ibaret ve yalıtım malzemelerinin bugünkü kalitenin altında olmasıdır. Bununla birlikte daha eski evlerin kendine özgü doğasının ve otantik yapısının bozulmaması için bu tarz faaliyetlere de ön yargılı yaklaşılır. Bu da genellikle çekiciliğini tarihi yapısından alan evlerin bunu kaybetmemesi için doğru bir yaklaşımdır.

 

Modern teknolojiler kullanılarak inşa edilen evler eski örneklerine göre yalıtım konusunda çok daha etkilidir. Son dönemde yeni inşa edilen evlerde inşaat firmaları hak sahiplerine genellikle yapacakları ısı yalıtımının seviyesini sorarak ortak karar almaya çalışmaktadırlar. Bu sayede inşaat maliyetleri ayarlanabilir. Ancak yapılacak her yeni binada anlaşma olsun olmasın minimum bir yalıtım seviyesinin altına inilmemesi gerekir. Yalıtım konusunda yapacağınız ekstra bir yatırım da otomatik olarak evinizin değerini artırır.

Bir önceki yazımız olan Okul ve Hastane Gibi Yerlerde Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Gürültünün zararları nedir, kullanılmakta olan binalarda ses yalıtımı nasıl yapılır ve Okul ve Hastane Gibi Yerlerde Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler : , , , ,
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>